Kalendář

Březen 2024
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kontakt

foto

Máša Růžičková
info@astroinspirace.cz

Archiv

 • 19Bře

  ve 4:08 hodin středoevropského času
  Slunce 0°00´ Berana

  zahájení nového astrologického roku

  Prvnímu stupni zvěrokruhu a zároveň i Berana přísluší sabiánský symbol „Žena, která právě vystoupila z oceánu, je objata tuleněm“ s podvysvětlením „Vynoření nových forem a potencialit vědomí“.
  Klíčová věta: IMPULS BÝT

  V Mayském orákulu je dnes v kalendáři MANIK – cestovatel prostoročasem, andělský posel, odvaha, nové směry.

  Rok co rok tančíme v kruhovém tanci přírody, od jara k létu, od léta k podzimu, od podzimu k zimě a od zimy znovu k jaru.

  • První přestupní bod ze zimy do jara, je 20.března v prvním jarním dni, za jarní rovnodennosti, kdy Slunce vstupuje do Berana.
  • Léto začíná 20.června v letním slunovratu, kdy Slunce vstupuje do Raka, na severní polokouli je nejdelší den a nejkratší noc v roce.
  • Podzim začíná 22.září za podzimní rovnodennosti, kdy Slunce vstupuje do Vah.
  • Zima začíná 21.prosince v zimním slunovratu, kdy Slunce vstupuje do Kozoroha, na severní polokouli je nejkratší den a nejdelší noc v roce.
  • V okamžiku rovnodennosti, ať jarní, nebo podzimní se Slunce ocitne kolmo k zemskému rovníku. Vychází téměř přesně na východě a zapadá na západě, podle aktuální rovnodennosti.

  Beran (oheň)Rak (voda)Váhy (vzduch)Kozoroh (země) jsou čtyři znamení, vytvářející společně velký čtverec základních znamení, vepsaný do kola zvěrokruhu. Vstup do jejich prostoru ukazuje přestup do jiné živlové energie, nové kvality síly.

  Dnešní horoskop jarní rovnodennosti je platný od 20.března 2024 do 20.března 2025. 10.března se začalo znamení Berana postupně obsazovat nejprve Merkurem, dnes Sluncem, posléze Venuší a později i Martem (vládcem Berana, tradičně i Štíra).

  Vstupem do nového astrologického roku jsme se ocitli v zahřívacím kole pro vývoj v dalších letech. Je na místě vyznačit si zvýrazňovačem pohyb některých planet v dohledné budoucnosti.

  Znamení Berana, vesmírnými velikány dlouho opomíjenému, bude od příštího jara věnována extrémně zvýšená pozornost, od roku 2026 již setrvale na několik dalších let.

  Naposledy to byl Uran, který toto znamení opustil v r.2019, od té doby nic, až teprve po šesti letech, to bude v r.2025 Saturn a Neptun, kteří po dlouhé absenci překročí práh Berana.

  Neptun se Saturnem letos a příští jaro dotahují poslední etapu v Rybách. Dalo by se očekávat, že už odejdou do důchodu, nicméně další okruh je velice lákavý, nepochybně znovu projeví svoji nesmrtelnost a zaujmou místa na startu v trikách s emblémem Berana.

  Saturn se na tomto území obohatil zkušenostmi naposledy v období od dubna 1996, předtím od března 1967, a ještě dřív od dubna 1937. Jedno znamení obsadí Saturn na 2,5 roku a zvěrokruh oběhne za 29,5 roku.

  Neptun má poněkud odlišnou rychlost, v jednom znamení setrvává 13-14 let a oběh zvěrokruhu mu trvá celých 164 let. Naposledy byl tedy Neptun v Beranu 2025-164 = r.1861. Nikola Tesla byl tehdy pětiletý hošík. V Americe probíhala válka Severu proti Jihu. Podíváme-li se, co se tehdy historicky dalšího událo, najdeme kupodivu odkazy na současnou dobu, v touze po retro nebo restaurování.
  https://1861.ca/
  https://fabrika1861.cz/nas-pribeh/

  Samotná Wikipedie se zaměřila na historii válečnictví v malém i velkém měřítku, na výstavbu církevních a šlechtických sídel. Z bohatého seznamu je co vybírat.

  Dalším zajímavým historickým pojítkem je období, kdy se naposledy tito dva hybatelé dějin společně setkali při vstupu do Berana. Bylo to před 323 lety, to je 2025-323 = r.1702.

  Tady můžeme vyhlásit vědomostní soutěž s písemnými odpověďmi „Co se tehdy stalo?“ Odměnou vám budiž historický objev, obohacující o nová poznání. Soutěže tohoto typu dnes ignorují absolutní dostupnost těchto informací, dobře, kdo chcete, zahrajte si sami se sebou.

  Nic neprobíhá stejně, tak jako ani v našem osobním životě, můžeme se sice opakovaně vrhat do zkušeností, jako kdyby to bylo poprvé, ale kulisy, ani účastníci našeho zájezdu nenastoupí do autobusu stejní. Jiné kulisy, jiní lidé, jiné okolnosti, jen náš přístup a záměr a přístup k našemu záměru se od naší poslední zkušenosti příliš neliší.

  Podobně to může probíhat s námi, s homo erectus. Máme nové nástroje, můžeme resetovat, ukládat, zálohovat, vymazávat, mít spoustu pamětí (přitom jednu opotřebovanou) a záložních zdrojů, ale naše základní chování se až tak nezměnilo. Historické kulisy se sice změnily, ale náš přístup zůstává prozatím stejný. Člověk vzpřímený má nejen v současnosti problémy se svou vztyčenou hlavou a rovnou páteří, ať prakticky, tak symbolicky.

  Horoskop dnešního dne je ve tvaru misky, v němž všechny planety jsou uloženy v její dolní polovině. Hraniční čára nahoře je vytvořena opozicí Luny ve Lvu s Plutem ve Vodnáři. Slunce se do dnešního ranního kuropění po 30 dnů zasněno loudalo znamením Ryb, aby se nyní probudilo do plnosti života, do proudu rašení jara, s nábojem ohnivé energie. Vyskočit nahoru z bazénu a za burácení silného motoru se vydat za poznáním, případně za adrenalinem.

  Lidská historie je výčtem bitev, malých a velkých válek, soupeření, soutěží o prvenství, kdo z koho, kdo co získá a kdo o co přijde. Takové velké Člověče, zlob se, stejně ti to nebude k ničemu. U příležitosti jarní rovnodennosti se naskýtá šance podívat se na znamení Berana odjinud. Ne vždy musí Beran soutěžit, lámat rekordy, sbírat medaile do vitriny.

  Celou dnešní planetární divadelní společnost táhne stejně jako před rokem Pluto, proč tedy nezkusit přiložit ke znamení Berana přídavná jména, nevztahující se k boji a úsilí o cokoli. Adjektiva, z nichž se neztratí divokost a odvaha, nadšení pro „dělání“ a nuda z „nicnedělání“. Aktivita a vytváření díla jako velké plus, pasivita a maření díla jako velké mínus.

  Příště se sejdeme již za pět dnů, při částečném zatmění Luny ve Vahách, se Sluncem v Beranu.
  Máša Růžičková

  Posted by admin @ 10:46

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.