Kalendář

Květen 2024
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kontakt

foto

Máša Růžičková
info@astroinspirace.cz

Archiv

NLP

Žijeme v přesvědčení, že známe skutečnou objektivní realitu, ale zaměňujeme ji za své osobní, subjektivní vnímání, které odráží prožívání prostřednictvím našich smyslů. Každý máme své filtry, přes které vnímáme realitu a konkrétní situace. Filtry jsme si vybudovali už v ranném dětství jako osvědčené mechanismy, jež nám usnadňovaly život nebo pro nás vytvářely určitou ochranu před vnějším ohrožením.

Pro někoho je rozhodující, co na vlastní oči viděl, jaký film mu běžel před očima, pro druhého je nejdůležitější, co v dané situaci slyšel, zaslechl, jaké věty, slova, byla vyřčena, jaká hudba hrála. Pro dalšího člověka je podstatné, jak se v určité situaci cítil, jestli mu bylo tehdy horko nebo jestli ho brněly nohy nebo ho probodával mrazivý chlad. Takže to, co nás omezuje nebo posiluje není realita, ale naše osobní mapa reality.

Způsob, jakým se stavíme k životu a k životním situacím kolem nás je odvozen od naší neurolinguistické mapy. Nlp vypovídá o tom, jaký je vztah mezi naší myslí (neuro), řečí (linguo) a jak jejich spojení ovlivňuje naše tělo a chování (naprogramování).

Zkusme si vybavit určitý příjemný zážitek, západ slunce u moře, pohled z vrcholku hor do krajiny kolem, intimní chvilku s blízkým člověkem. Často nám automaticky naskočí vůně, hudba, zvuky, které tu situaci provázely. Máme tu zkušenost, že hudba, která „tehdy“ hrála, s námi trhne kdykoli ji někde někdy  zaslechneme. Na druhou stranu si dobře pamatujeme místa, kde jsme byli vystaveni stavu ohrožení nebo traumatickému zážitku, a vyhýbáme se jim, jak jen to jde. Vstoupit do nemocnice, kde nám zemřel někdo blízký, je někdy zhola nemožné, protože naše tělo vysílá poplašné signály už jen při tom pomyšlení.

Naše staré mapy, zaběhané reakce, zvyky jsou osvědčené a prověřené proto, že jsme s nimi už dlouho v kontaktu nebo proto, že jsme se zatím jinými cestami nevydali, možná ze strachu z neznáma, z toho, co všechno nás tam může potkat. Starou mapu nemusíme házet do koše. I v ní jsou pěkná místa, zdroje a možnosti, jsou však ukryty pod nánosem a tíhou nelehkých zkušeností. Je možné dostat se do těch pěkných míst, ke svým skrytým zdrojům, a objevit v nich své ukryté bohatství, svůj diamant.

V první fázi hledače drahých kamenů je potřeba najít naleziště, pak objevit kámen, a nakonec jej očistit od obalu, v němž je uložen. Čeká tam bezpečně na nás, a je jen otázkou času, kdy se nám podaří se k němu dostat. Někdo dříve, a někdo později, a někdo třeba vůbec. Záleží na každém z nás, do jaké míry si dovolí se touto cestou sama k sobě, ke své pravé identitě vydat .

Naše mysl a naše tělo jsou zapojeny do jednoho společného systému. Cokoli se odehrává v mysli, probíhá i v těle a naopak. Podobné společné systémy existují i na dalších úrovních, například mezi námi lidmi a naším  životním prostředím. Naše těla, naše společnosti i náš vesmír tvoří celé soustavy systémů a podsystémů, které se vzájemně ovlivňují a vyvolávají reakce a protireakce.

Žijeme ve světě našeho vlastního svobodného výběru. Cílem práce s NLP je rozšířit a obohatit svoji původní mapu o co největší počet možností výběru a nových perspektiv. Jak někdo nedávno někde uvedl, držíme v ruce ovladač, a je na nás, jestli ho přenecháme někomu jinému nebo jestli si zvolíme program, který se nám líbí.