Kalendář

Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kontakt

foto

Máša Růžičková
info@astroinspirace.cz

Archiv

 • 05Kvě

  v 5:35 hodin letního času, na 16°02´ Štíra

  Tomuto stupni Štíra přísluší sabiánský symbol „Žena, oplodněná vlastním duchem, je velká dítětem“ s podvysvětlením „Naprosté spolehnutí na to, co přikazuje Vnitřní Bůh“.
  Klíčové slovo: transpersonální způsob

  V Mayském orákulu je dnešním symbolem Chuen – hra, kouzlo, iluze, spontánnost, dítě v nás.

  Obecná doporučení pro úplněk, kdy Slunce v Býku stojí proti Luně ve Štíru:

  Výživa:
  Zelenina – listová, ledový nebo římský salát, špenát.

  Péče o zdraví, invazivní zásahy do těla:
  Pokud je to možné, nevystavujme se jakýmkoli invazivním zásahům do těla, speciálně v oblasti pohlavních orgánů a močových cest.

  Péče o tělo:
  Nedoporučuje se mýt a stříhat si dnes vlasy, naopak je vhodné věnovat péči nehtům.

  Péče o domácnost:
  Vhodná doba k zalévání rostlin.

  Květnový úplněk, zvaný Wesak, je svátkem narození, osvícení a smrti Buddhy. Úplněk, jaký je dnes, je ještě něčím výjimečný, jelikož Luna je letos právě dnes nejblíže Zemi. Tento jev se označuje jako Super Moon, Super Luna.

  Budou – li příznivé atmosférické podmínky, spatříme dnes nad ránem nejen obrovský zářící plný měsíc, ale jako bonus získáme v noci ze soboty na neděli ještě další vesmírnou podívanou. Bude totiž vrcholit jeden z hlavních meteorických rojů roku. Při troše štěstí se tak můžeme stát přímými svědky zániku světélkujících Eta-Aquarid, prachových částic chvostu Halleyovy komety.

  Jinak pohodový a vyrovnaný Býk má dnes neobyčejně zajímavou společnost. Slunce v Býku je dnes nejen přímo proti Luně v hloubavém Štíru, ale zároveň i v těsném spojení s Lilith, s odvrácenou částí Animy, vnitřní ženy. Lilith je vedle Země druhým ohniskem oběhu Luny kolem Země, který má tvar elipsy. Nepředstavuje ani planetu, ani jiné těleso, je to prostě ohnisko.

  Už jen z toho důvodu je řadou astrologů ještě stále přehlížena, ale na druhou stranu právě to vypovídá o její nezastupitelné a přitom mnohdy opomíjené roli jak ve společnosti, tak i v našich osobních životech. Nelze se ani divit, když pro řadu z nás zůstává její existence v utajení, když jsme do této chvíle ani neslyšeli vyslovit její jméno.

  Ne nadarmo je nazývána skrytou, temnou Lunou. A přitom je nevyčerpatelným zdrojem vitální síly, jelikož vychází z nitra matky Země, z její hluboké moudrosti, z tisícileté ženské zkušenosti, ze setkávání s bolestí, s utrpením, zraněním a ponižováním, z toho, co v případě, že tě nezabije, tak tě posílí.

  Lilith je vskutku zocelená, někdy až tak, že ji můžeme považovat za muže, tak moc se snaží, aby v mužsky fungujícím světě od dob matriarchátu dokázala obstát. Sami sebe tak ochuzujeme o jemnou, křehkou a něžnou Animu a nahrazujeme ji tvrdou političkou a nesmlouvavou obchodnicí, která dokáže přežít i v té nejtvrdší mužské konkurenci.

  V dnešním úplňku nám mohou vytanout na mysl drsné výchovné výroky našich rodičů, vyslovené v době našeho mládí v dobrém úmyslu jen proto, abychom se později v dospělosti dokázali orientovat v nelítostném boji o zabezpečení rodiny, o pozici v zaměstnání, ve společenském systému, ve světě, který si však utváříme zcela dobrovolně sami na základě toho, jakou cestu, jaký způsob životního přístupu a postoje jsme si zvolili.

  Sklenice vody, kterou máme před sebou, je buď poloplná nebo poloprázdná, svět je buď nebezpečným místem pro život nebo úžasným dobrodružstvím, buď vidíme světlo nebo tmu. Obvykle se střídá jedno s druhým a to je asi jedno z hlavních témat Lilith. Přijmout stín, který do sebe zahrnuje a proměnit jej v životadárné světlo a teplo, v moudrost, vyvěrající z nejhlubších zemských zdrojů. Začít v sobě objevovat potlačené instinkty a intuici, (jak ženy, tak muži), navázat přerušený kontakt se svou animou, vnitřní ženou.

  Vesmír nám to teď moc neusnadňuje, vskutku to není jednoduché zadání, nicméně, pokud se budeme této zprávě, doručené do vlastních rukou věnovat, získáme zpátky obrovské dary, které jsme za poslední dvě tisíciletí ztratili.

  V následujících příspěvcích se podíváme na dvojici zatmění – v novu 21. května a v úplňku 4. června. Dalším mimořádným  a ojedinělým úkazem bude přechod Venuše přes sluneční disk 5. června.

  Máša Růžičková

  Posted by admin @ 22:57

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.